Drużyna Harcerek "Szczyty Górskie"

Linden, New Jersey, Stany Zjednoczone

Technika- Tropicielka

Kod Morse'a

Znaki Patrolowe

Kompas

Kandydatka na tropicielkę wyznaczy strony świata w miejscu zamieszkania i w terenie.
Są zasadnicze 4 kierunki czyli strony świata: Północ, Południe, Wschód, Zachód.


Najdokładniejszy kierunek możemy otrzymać tylko przy pomocy kompasu, którego igła wskazuje zawsze na północ. obracając się z kompasem w ręce tak, żeby stanąć twarzą w kierunku, w którym czarny/czerwony koniec igły wskazuje , znajdziemy od razu pozostałe kierunki.

Kompasy znaczone są przeważnie literami oznaczającymi angielskie nazwy kierunków:
Północ- (N) North; Południe- (S) South; Zachód- (W) West; Wschód- (E) East
Jeżeli masz z jakiegoś miejsca iść w jakimś kierunku, należy najpierw znaleźć ten kierunek według kompasu. Patrząc w stronę gdzie masz iść, znajdź w oddali jakieś drzewo, dom czy inny obiekt, który będziesz punktem orientacyjnym w twoim marsu. Po dojściu do tego miejsca znajdź swój kierunek i nowy punkt w terenie.

Własne Wymiary

W braku linijki, jarda czy metra harcerka radzi sobie inaczej:
Zmierz odległość między rozstawionymi palcami swojej ręki, a będziesz mieć zawsze podręczną miarę.
Zmierz odległość od palców lewej ręki do prawego ramienia, a będziesz mogła wymierzyć każdą linkę czy długość materiału (przeważnie jeden metr).
Zmierz długość swego kroku, a potrafisz wymierzyć szerokość ulicy, wielkość namiotu czy pokoju.
Przejdź po równym terenie 10 kroków, zaznaczając skąd wyszłaś i gdzie skończyłaś. Przy pomocy miary zmierz odległość pierwszym i ostatnim krokiem i podziel na 10. Otrzymana liczba da ci długość twojego kroku. Dla pewności przejdź się kilka razy po tej samej linii.

Jako zbudować ognisko?

Jak Rozpalać Ognisko?
Aby rozpalić ogień należy pozbierać cieniutkie, suche patyczki, ułożyć je jeden na drugi w kratkę i podpalić od spodu. Gdy ogień chwyci patyczki, zaczniemy na wierzch nakładać coraz grubsze gałązki, które rozpalą się, dadzą więcej ciepła.
***
Ognisko Obrzędowe
Układając ognisko trzymamy się tej samej zasady. Zaczynam od drobnych patyczków, następnie ustawiamy w stos coraz grubsze polana. Możemy sobie pomóc, dodając trochę suchych liści, albo siana, ale nigdy nie używamy papieru. Bierz pod uwagę że liście, siano i mokre drewno będą się bardzo dymić.
Ambicją każdej harcerki jest zapalić ognisko jedną zapałką. Do ogniska nie wrzuca się najmniejszego nawet śmiecia. Dodając drewienka kładziemy je- nie rzucamy.

Kuchnia Polowe

Jeżeli potrafimy rozpalić ogień, potrafimy też coś na nim ugotować. Kuchnia biwakowa może być bardzo prosta. Możemy wybudować kuchnię z kamieni, dwóch grubych kawałków drzew albo zawiesimy menażkę na patyku.

Kuchnie z kamienia mają tę zaletę, że można na nich gotować w kilku naczyniach równocześnie.

***

Gaszenie Ognia

Harcerka nie opuści miejsca biwaku nie upewniwszy się nie tylko czy ogień został ugaszony (zalać wodą, zasypać piaskiem, założyć kamieniami), ale w dodatku, że nie zostało w ogóle śladu ogniska.

Harcerka nie niszczy przyrody- nie łamie gałęzi, nie depcze zboża, nie zrywa niepotrzebnie kwiatów, nie straszy zwierząt, nie niszczy owadów. 

Harcerka nie zaśmieca przyrody- nie pozostawia po sobie ani jednego śladu.

Pieczeń z Rożna

"Rożeń" to po prostu patyk niezbyt gruby (Świeży, nie suchy), oskrobany z kory. Na ten patyk można nadziać różne smaczne rzeczy jak jabłka, kiełbasa, mięso, boczek. Kombinacji jest dużo. Można np. mieć cały obiad, jeżeli nadziejemy na rożeń kawałki mięsa, słoniny, cebuli, ziemniaków. Można też kawał mięsa owinąć w plaster słoniny i nadziać w całości na rożeń Podczas pieczenia trzeba trzymać rożeń nisko nad węglami i stale obracać nie przejmując się tym, że tłuszcz kapie do ognika.

Chleb na Patyku
Chleb na patyku też pieczemy podobnie. Na taką samą gałąź nawijamy wałek z ciasta zrobionego z mąki, wody i z odrobiną soli. Wsuwamy to do żaru i pieczemy kilka minut, aż będzie trzeszczący jak świeży chleb.
***
Jeżeli mamy dobrze rozpalony ogień i dużo żaru, możemy wszystko upiec np. ziemniaki, jabłka, a nawet mięso. Do tego przyda się aluminiowa folia, która zabezpieczy mięso od spalenia.